Обережно! Вибухонебезпечні предмети!

Дата: 5 травня 2022 о 11:01

Як виглядають вибухонебезпечні предмети, і що необхідно знати при їх виявленні?

В умовах триваючої нині війни росії проти нашої держави майже буденним явищем, на жаль, стало знаходження вибухонебезпечних предметів (мін, снарядів, авіабомб, гранат, ракет, гвинтівочних та пістолетних набоїв) на території України. Вони несуть смертельну небезпеку для мирного населення, яке гаразд з ними не обізнане. Саме тому ознайомлення з цією небезпекою є надзвичайно актуальним питанням нині.

Цій проблемі в Селищанському НВК були присвячені онлайн-заняття, які провели класні керівники для учнів своїх класів. Зокрема, на цих заняттях було розказано про те, якими є міни, снаряди, авіабомби та звернуто увагу, що в жодному разі не можна чинити будь-яких дій з ними при виявленні.

Треба пам’ятати, що виявлені вибухонебезпечні предмети, які тривалий час перебували у землі чи воді, містять у собі ще більшу небезпеку. Лихо у таких “скарбах” несуть пристрої для ініціювання вибуху основної маси вибухівки. Від вологи та тривалого перебування у землі при взаємодії металу та вибухівки утворюються хімічні сполуки – пікрати. Вони вибухають навіть від невеликого тертя, маленької іскри, незначного удару. Тому запам’ятайте, якщо Ви випадково виявили вибухонебезпечній предмет, до нього не можна навіть торкатися – це дуже небезпечно!

Протитанкові та протипіхотні міни мають форму ящиків, плоских циліндрів, металевих станків і т.п.

Ручні протитанкові гранати, а також артилерійські міни, снаряди та авіабомби являють собою металевий корпус. Струс, удари, нагрівання їх у полум’ї викликають вибух.

Підривники до різних боєприпасів і капсули-детонатори – це металеві гільзи різних форм. Від удару чи поштовху, тертя, сплющування або подряпини, нагрівання, полум’я чи іскри вони також спричиняють вибух.

Ракети являють собою картонний циліндр з латунним дном. При згоранні вони виділяють велику кількість тепла. Частки палаючого составу легко підпалюють предмети довкола (дерево, солому тощо), викликаючи великі пожежі.

Значну небезпеку являють собою гвинтівкові та пістолетні набої. Розірвання набоїв викликає ураження не тільки пулею, але й уламками корпусу гільзи.

При виявленні вибухонебезпечних предметів потрібно дотримуватися наступних правил:

• Не розбирати і не піднімати знайдені вибухонебезпечні предмети;

• Не перекладати і не перекочувати з одного місця на інше;

• Не нагрівати і ударяти вибухонебезпечні предмети;

• Не використовувати заряди для розведення вогню і освітлення;

• Відгородити місце, де знаходиться вибухонебезпечний предмет;

• Нікого не допускати до цього місця, організувавши біля нього постійне чергування до прибуття представників відповідних служб.

Небезпека каліцтв і навіть смерті від неправильного поводження з боєприпасами та набоями – абсолютно реальна. Тому дані предмети в жодному разі не можуть бути іграшками! Саме на цьому було акцентовано увагу вчителями у своїх розповідях для учнів. Віриться, що подібна пересторога налаштує дітей серйозно відноситися до всього підозрілого і невідомого, що залишає війна зараз на українській землі. Відповідальне ставлення до отриманої інформації здатне вберегти дитячі життя.